Nazar Nedir? Nazar Büyüsü Var mıdır?

Nazara olan inanç çok eski zamanlara dayanmaktadır. Fenikeliler ve Firavun’a mensup olanlar nazara inanıyorlardı ve nazarın etkisinden korunmak için muskalar, hamail, mavi boncular ve benzeri şeyler kullanıyorlardı. Bu inancı bir topluma mal etmek mümkün değildir. Eski çağlardaki ilkel topluluklar nazarın kötü olduğunda birleşmişlerdir.

Ancak bu topluluklar nazar karşı korunmak amacıyla farklı uygulamalar da bulmuşlardır. Eski Yunanlılar, hasede (kıskançlığa) dayalı nazara o kadar inanmışlardır ki, bu nazarın”Phthonos” isminde bir ilahın olduğunu kabul ediyorlardı. Bir şeyi hayırlı etmek, bir şeyi kutlamak ve göz değmesini önlemek için “maşallah”, “hayırlı olsun”, “güle güle kullan”, “Allah bağışlasın” vb. sözler söylenir.

Yörede, genel inanışa göre eğer çocuğa nazar değdiyse çocuk devamlı ağlar. Nazar değen büyük biriyse üzerinde bir ağırlık olur, hastalanır ve iştahsızlanır. Nazardan kurtulmak için başlıca şu adetler yapılır: – Nazar değen kimseye kurşun dökülür, suyu o kimseye içirilir.

Gerçek anlamda nazar olayı göz değmesi olmaktadır. Genel olarak bunun önüne geçmek içinde kişiye özel tılsımlar veya etkin dua yöntemleri vardır. Kişilerin çoğu zaman yıldızları düşük olur ve büyü ve nazara karşı enerjileri zayıf oldukları için etkilenmesi daha yoğun olmaktadır. İyi şeylerin de kötü şeylerinde Yüce Allah’tan geldiğini bilmek ve unutmamak gerekir. Bu konuyla ilgili hazırlanacak güçlü yöntemler Allah’ın da izniyle kişiyi rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp